contrast8.jpgcontrast13.jpgcontrast11.jpgcontrast7.jpgcontrast2.jpgcontrast1.jpgcontrast9.jpgcontrast10.jpgcontrast14.jpgcontrast6.jpgcontrast4.jpgcontrast15.jpgcontrast12.jpg

C. i K. Komenda Powiatowa w Janowie - Pamiątka sprzed lat...

K.u.K. Kreiskommando in Janov...

Po zajęciu w maju 1915 r. przez wojska państw centralnych Królestwa Polskiego na terenach okupowanych przez Austro-Węgry utworzono 28 sierpnia C. i K. Generał-Gubernatorstwo w Kielcach, które 1 października przeniesiono do Lublina. Podlegały mu komendy obwodowe (od 17 kwietnia 1917 r. - powiatowe), jako organy austriackiej administracji wojskowej. C. i K. Komenda Powiatowa w Janowie została powołana do życia 4 lipca 1915 r., zakończyła zaś swoją działalność w pierwszych dniach listopada 1918 r. – wraz z rozpadem monarchii austro-węgierskiej.

Siedziba komendy mieściła się w Janowie.
Status prawny –administracja ogólna – władze powiatowe, okręgowe.
Komendy powiatowe były odpowiedzialne za sprawy wojskowe, administracyjne i gospodarcze w powiecie, a szczególnie za rekwizycje na rzecz wojska.
Zakres właściwości terytorialnej komendy obejmował teren powiatu janowskiego.
Na zdjęciu przedstawiamy prawdopodobnie ostatni „kielich" który przetrwał do dnia dzisiejszego i był zrobiony dla członków administracji wojskowej C. i K. Komendy Powiatowej w Janowie.


Tekst: http://szukajwarchiwach.pl/35/239/0/1.1#tabZespol

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

WybranskiFamily