KOLEKCJA ZDJĘĆ OD MIESZKAŃCÓW JANOW LUBELSKIEGO
- Szczegóły
- Utworzono: środa, 24, luty 2021 13:14
- Odsłony: 30
W ostatnim czasie otrzymaliśmy kilkadziesiąt zdjęć ukazujących Janów Lubelski w roku 1990. Zdjęcia ukazują rynek, targowisko, zabudowę miejską i wiele wiele innych ciekawych miejsc. Niestety na dzień dzisiejszy nie udało nam się ustalić kto jest autorem owych zdjęć. W związku z tym, mamy do wszystkich prośbę, by popytali znajomych, krewnych, rodzinę czy może przypadkiem nie posiadają wiedzą kto mógłby wykonać te zdjęcia. Za udostępnione zdjęcia dziękujemy mieszkańcom Janowa (G.D / K.W), którzy od samego początku wspierają nasze działania. Zapraszamy wszystkich do galerii po lewej stronie --> Janów Lubelski 1990. Miłego wspominania...
11 LISTOPADA NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI WYWIEŚMY FLAGĘ! JANÓW LUBELSKI PAMIĘTAMY!
- Szczegóły
- Utworzono: wtorek, 10, listopad 2020 20:54
- Odsłony: 153
DZIEWIĘĆ UDERZEŃ W DZWON ZA POLEGŁYCH POD WARNĄ – DAWNY ZWYCZAJ JANOWA LUBELSKIEGO
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 25, wrzesień 2020 08:30
- Odsłony: 463
Nie każdy wie, że przy kościele tutejszym istniał od dawna zwyczaj w porze przedwieczornej uderzania w duży dzwon 9 razy za poległych pod Warną.
Królowi się zmarło, wojsku się zmarło, a dzwon bił dziewięć razy o zmierzchu... - pisał poeta Władysław Broniewski.
Bicie w dzwon upamiętniało dziewięć lat rządów Króla Polski Władysława III Wareńczyka, który to 10 listopada 1444 roku przewodził bitwie z Turkami pod Warną, w której jego siły zostały rozbite, a on sam zginął. Nasze miasto nie jest jedynym w którym odbywał się, bądź odbywa taki zwyczaj bicia w dzwon wieczorową porą. Jak wiadomo ze źródeł, w Piotrkowie Trybunalskim ta tradycja zachowała się przez ok. 500 lat do czasu II wojny światowej, kiedy to Niemcy przestrzelili dzwon. Teraz postanowiono wrócić do tradycji bicia dzwonu i od 2018 roku w Piotrkowie Trybunalskim możemy zaobserwować taki zwyczaj. Podobnie również jest w Sandomierzu, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi że, wieczorem dzwon sandomierskiej katedry uderza za poległych w bitwie pod Warną, oraz tych, co utonęli w Wiśle. Dzwon za poległych pod Warną bił dziewięć razy.
KOLEJARZ Z BIAŁEJ
- Szczegóły
- Utworzono: piątek, 15, maj 2020 12:51
- Odsłony: 902