contrast9.jpgcontrast15.jpgcontrast12.jpgcontrast6.jpgcontrast10.jpgcontrast14.jpgcontrast11.jpgcontrast2.jpgcontrast4.jpgcontrast1.jpgcontrast8.jpgcontrast13.jpgcontrast7.jpg

Nieznany Legion...

 

 

Po długich poszukiwania informacji na temat naszego przodka Wincentego Wybrańskiego z biegiem czasu udało nam się zidentyfikować jedno z pamiątkowych zdjęć w mundurze. Przez dłuższy czas mieliśmy problem z odnalezieniem informacji na temat munduru i oddziału do jakiego nasz przodek należał ale z pomocą wielu osób udało się dojść do ładu. Niestety nie posiadamy żadnych dokumentów potwierdzających jego miejsce stacjonowania oraz brania udziału w wojnie. Możemy tylko przypuszczać iż przodek brał udział w wojnie z sowietami w której musiał doznać ran lub trwałych schorzeń i stąd też jego przynależność do „Legji Inwalidzkiej” która była „ Stowarzyszeniem założonym w Warszawie w 1919 roku; skupia inwalidów wojennych i wojskowych, którzy doznali ran lub nabyli trwałych schorzeń w trakcie walk na frontach I i II wojny światowej, byłych członków ruchu oporu w kraju i za granicą, więźniów obozów koncentracyjnych oraz wdowy i sierotypo inwalidach…”

Zdjęcie przedstawia przodka w mundurze:

 

 

 

Szeregowy ;mundur wz. 1919 ; na naramienniku jest prawdopodobnie cyfra 44.

Jeżeli tak to cyfra 44 oznacza - 44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej(44 pp) –oddział piechoty Armii Polskiej we FrancjiWojska Polskiego II RP.

W 1918 we Francji sformowany został 2 Pułk Strzelców Polskich. Jednostka weszła w skład 1 Dywizji Strzelców PolskichArmii Polskiej we Francji. Po powrocie do kraju oddział przemianowany został na 2 Pułk Strzelców Pieszych. 1 września 1919 po zjednoczeniu Armii Polskiej we Francji z Wojskiem Polskim przemianowany został na 44 Pułk Strzelców Kresowych. Powojnie z bolszewikami nazwę oddziału ustalono na 44 Pułk Piechoty Strzelców Kresowych. W 1939 jednostka przemianowana została na 44 Pułk Strzelców Legii Amerykańskiej.

W dalszym ciągu poszukujemy informacji potwierdzających nasze myśli i jeżeli ktoś jest w stanie nam pomóc i posiada wiedzę na temat Legionistów II RP to bardzo prosimy o radę jak i gdzie możemy sprawdzić i potwierdzić zdobyte dotychczas informację.

Zródła:

http://www.epopejarevenue.adrem.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=54&Itemid=65

http://genealodzy.pl/PNphpBB2-viewtopic-t-13583-postorder-asc-start-180.phtml

http://pl.wikipedia.org/wiki/44_Pu%C5%82k_Strzelc%C3%B3w_Legii_Ameryka%C5%84skiej

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

WybranskiFamily