DZIEWIĘĆ UDERZEŃ W DZWON ZA POLEGŁYCH POD WARNĄ – DAWNY ZWYCZAJ JANOWA LUBELSKIEGO

Nie każdy wie, że przy kościele tutejszym istniał od dawna zwyczaj w porze przedwieczornej uderzania w duży dzwon 9 razy za poległych pod Warną.

Królowi się zmarło, wojsku się zmarło, a dzwon bił dziewięć razy o zmierzchu… – pisał poeta Władysław Broniewski.

Bicie w dzwon upamiętniało dziewięć lat rządów Króla Polski Władysława III Wareńczyka, który to 10 listopada 1444 roku przewodził bitwie z Turkami pod Warną, w której jego siły zostały rozbite, a on sam zginął. Nasze miasto nie jest jedynym w którym odbywał się, bądź odbywa taki zwyczaj bicia w dzwon wieczorową porą. Jak wiadomo ze źródeł, w Piotrkowie Trybunalskim ta tradycja zachowała się przez ok. 500 lat do czasu II wojny światowej, kiedy to Niemcy przestrzelili dzwon. Teraz postanowiono wrócić do tradycji bicia dzwonu i od 2018 roku w Piotrkowie Trybunalskim możemy zaobserwować taki zwyczaj. Podobnie również jest w Sandomierzu, tradycja przekazywana z pokolenia na pokolenie mówi że, wieczorem dzwon sandomierskiej katedry uderza za poległych w bitwie pod Warną, oraz tych, co utonęli w Wiśle. Dzwon za poległych pod Warną bił dziewięć razy.

W mieście Płocku od bitwy pod Warną, dzwon bił codziennie o zmierzchu dziewięć razy w odstępach jednominutowych. Aż do 22 maja 1918 r., kiedy to w samo południe Niemcy rozbili dzwon i zrabowali żeliwo. Kolejne niegdyś polskie miasto która miała podobną tradycje to Sokal – miasto na Ukrainie, w obwodzie lwowskim tam również z dzwonnicy klasztornej rozle­gał  się codziennie głos dzwonu o godzinie 9 wieczorem, wzywając wiernych do modlitwy za tych, którzy w Bugu utonęli.  Trudno określić od kiedy w Janowie ten zwyczaj występuję i do kiedy występował, ale jedynym źródłem który to potwierdza jest (Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich › Tom III › strona 414-419 Warszawa 1882).

Kto wie, może i u nas powróci zwyczaj bicia w dzwon…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *